Info Centar Nova Jasenica

ПРОБЛЕМЕ ТРЕБА РЕШАВАТИ СИСТЕМСКИ, А НЕ СТИХИЈСКИ

vladan-2

ИНТЕРВЈУ

Владан Вуковић, председник СО Смедеревска Паланка

Последња, четврта седница Скупштине општине протекла је углавном у демократској атмосфери. Није било ремећења реда и тока седнице. Да ли то значи да је ангажовање приоватног обезбеђења, дало резултат?

Слажем се, Скупштина је функционисала, и ми смо стварно демократски разговарали. Било је предлога и опозиције и владајуће странке. Главни проблем у доскорашњем раду Скупштине општине изаивао је део једне опозиционе одборничке групе, који су опструкцију седница, изгледа, чинили намерно. Они то покушавају и даље. Међутим, отворено ћу рећи, мислим да смо решили тај проблем, ангажовањем приватног обезбеђења.

И на претходној седници одборници опозиције тврдили су да ангажовање приватног обезбеђења општину много кошта. Колико се плаћа приватном обезбеђењу, по седници?

Врло је значајно да то отворено кажемо, јер видимо да се на последње две седнице Скупштине општине помиње цифра од 500.000 динара. То, наравно, није тачно. Ми нисмо и желели да предузмео тај корак, и ангажујемо обезбеђење, док најпре нисмо сагледали колико то кошта. Њихово ангажовање, према уговору који могу ставити на увид, кошта 420 динара по сату, за једног радника обезбеђења. Дакле, уколико је на претходној седници ангажовано шест или седам радника, а знамо да је седница трајала пет часова – јасно је да је укупан износ  максимално, двадесетак хиљада динара. А то је свакако много јефтиније и прихватљивије него да  наставке седнице сазивамо свакога дана, да имамо неред на седницама, покушај прављења нерегуларне атомосфере. Ево, претходна седица је почела у 10 часова, а завршена је у двадесет минута до 15 часова, и све је протекло сасвим коректно. Дакле, приватно обезбеђење, по цени коју сам поменуо, свакако је оправдано, нарочито ако имамо у виду какве су последице нефункционисања Скупштине општине.

Скупштина општине до краја године мора да уради још две важне ствари: ребаланс постојећег општинског буџета, и усвајање буџета за наредну годину.У јавности се могу чути коментари да је ребаланс требало усвојити раније.

Неки се питају зашто ребаланс до сада није урађен. А то није урађено зато што ребаланс мора да се ослања на нека решења у вези са будућим радом јавних предузећа и установа, после 1.децембра. Према ономе што ја знам о новим законским решењима, локална самоуправа више неће моћи да финансира јавна предузећа. То треба да уђе и у сам ребаланс буџета. Подсетићу вас, ми смо затекли 19 јавних предузећа и установа у финансијској блокади. У међувремену је „одблокирана“ апотека. Све остале установе, па чак и школе, су блокиране. И када ми поклушамо да направимо решења, да та предузећа ставимо у стечај, или да приступимо поступку ликвидације поменутих предузећа, ми нисмо у могућности да то учинимо – јер, на пример, ликвидација подразумева одређена средства која морају да буду исплаћена да би овај поступак био спроведен. Узмите за пример ЈП „Паланка развој“, чија финансијска блокада износи негде око 385 милиона динара. И сада, ако се уђе у процес ликвидације овог предузећа, ми у буџету треба да предвидимо 385 милиона динара за излазак из блокаде, јер само тако процес ликвидације може да буде покренут. А то је више од трећине нашег годишњег општинског буџета. А имамо неколико таквих предузећа. И зато се намеће питање – како, на који начин, ући у поступак ликвидације ових предузећа. Правно гледано, ствари су јасне: или ликвидација, или стечај предузећа. Стечај може да се покрене ако предузећа имају своју имовину, а она која немају имовину морају у процес ликвидације. А за то је, као што сам рекао, потребно обезбеђивање новца. Због тога се овај ребаланс буџета одлагао до сада. Поменута решња, да поновим, морају да буду нађена, да би се уопште могао направити ребаланс буџета.

Очигледно посао израде ребаланса је при крају, јер се у јавности може чути да ће седница Скупштине, са овом тачком дневног реда, бити одржана већ првих дана децембра.

Готово сам сигуран да ће седница СО, на којој треба да буде усвојен ребалас буџета, бити заказана за петак, 2. децембар. Пре тога најпре Општинско веће треба да разматра предлог ребаланса, који ће бити достављен и скупштинским одборима. Исто тако, пре изгласавања ребаланса морају да се донесу и одређене одлуке у вети са јавним предузећима и установама, односно да се њихово будуће финансирање усклади са законом који ступа на снагу 1. децембра. На наредној седници ће дакле бити предложени и одређени акти, усглашавања са новим законом о јавним предузећима и установама.

vladan3

И наредна седница ће, по свему судећи, бити заказана у петак. Као и неколико претходних заседања локалног парламента. Да ли је то сучајност? То се увелико коментарише на друштвеним мрежама.

Ми уопште не водимо рачуна о томе, да ли је петак или неки други дан. Знам ја зашто ви мене ово питате. Али, да се вратим на почетак нашег разговора, мислим да смо решили проблеме, и да нормално функционисање Скупштине општине више неће бити доведено у питање. Заиста на то не обраћамо пажњу, али сада, када ме већ питате, мислим да није лоше да то буде петак. То је крај радне недеље, људи су углавном обавили недељне обавезе, па могу да се пријежније посвете Скупштини.

Можемо ли да закључимо да је превазиђена турбулентна фаза рада локалног парламента, и да рад СО улазти у мирније токове?.

Ја нисам за то да скупштина буде „мирна“. Није добро када нема дискусија. Из тих мирних токова не може се закључити да ли СО добро ради. Ја волим када опозиција даје конструктивна решења. И наравно да ћемо прихватити сваку добронамерну сугестију. Уосталом, и у досадашњем раду, такве смо сугестије и предлоге прихватали. Ми се трудимо да проблеме решавамо системски, а не стихијски. То показује пример водовода. Почињемо од изворишта – већ смо потписали уговор о истраживању изворишта. То ће истраживање показати колико ми воде можемо да експлоатишемо са изворишта на подручју наше општине. Досадашња испитивања односила су се на такозване плитке воде, дубине 60 до 70 метара. А ово испитивање ће по први пут захватити дубине 110, 130, 140 метара, дакле тај  други слој, који евидентно постоји. Добићемо елаборат о резервама воде, и на основу тога плански правити бунаре, на основу предлога стручњака Рударско-геолошког факултета.

А што се тиче буџета за наредну годину?

Добили смо смернице од надлежних институција, о томе како треба да правимо нов општинкси буџет. Смернице су стигле пре три дана, и ја још нисам био у прилици да их детаљно проучим. Оно што са сигурношћу могу да кажем јесте да ми нови буџет нећемо планирати нереално, него према стварном приливу средстава. Тај буџет мора да буде санациони, јер ми у текућој години нисмо могли да санирамо ситуацију какву смо затекли. То је физички неизводљиво.

Скоро шест месеци сте поредседник Скупштине општине. Шта мислите о овој функцији?

Искрено, нисам мислио да ће овако да буде. Ја сам човек из привреде, а ту се проблеми решавају сасвим другачије. За мене је ова функција потпуно нова, али мислим да се прилагођавам.

А колико вам ту помаже искуство из просвете?

Свакако помаже. Али, овде предамном нису деца, него одрасли људи. Са децом је ипак лакше изаћи на крај.

В.Ђ. и Д.Ц.