Info Centar Nova Jasenica

Goša na prodaju po treći put, zainteresovani investitori iz Kine

Fabrika šinskih vozila Goša iz Smederevske Palanke u stečaju oglasila je prodaju po treći put, ovoga puta neposrednom pogodnom uz prikupljanje pisanih ponuda.

Stečajni upravnik Aca Mitić kaže za Insajder da ovoga puta ima dosta zainteresovanih kupaca sa ozbiljnim portfoliom, a najveći broj njih je iz Kine.

„Videćemo šta će biti. Pitaju me ljudi ko će kupiti, ja im kažem – onaj ko ponudi najviše. Šalu na stranu, ovoga puta ima dosta zainteresovanih investitora. Najviše iz Kine, ali i iz drugih zemalja“, kaže stečajni upravnik za Insajder.

Podsetimo, prethodne dve prodaje Goše su propale, jer nije bilo zainteresovanih kupaca, odnosno nijedna firma nije uplatila obavezni depozit.

Šta je na prodaju

Najvažniju imovinu Goše čine građevinski objekti, oprema, zalihe, udeli, akcije, licence i patenti. Procenjena vrednost iznosi 515.727.000 dinara, a depozit 60.000.000 dinara. Pravo na učešće imaju sva pravna i fizička lica, koja ispune uslove.

Krajnji rok za dostavljanje pisanih ponuda je 19. jul 2019. godine od 11:45 časova, a otvaranje ponuda zakazano je za podne u Smederevskoj Palanci u zgradi Muzeja Goša.

Novinari Insajdera sudbinom fabrike šinskih vozila Goša iz Smederevske Palanke i sudbinom njenih radnika bavili su se u emisiji „Država protiv radnika“.Zaposleni u Goši skoro četiri godine nisu primali platu, a javnost Srbije je za to saznala tek 22. marta 2017. kada se obesio jedan od radnika.

Svi događaji u fabrici šinskih vozila Goša iz Smederevske Palanke – od privatizacije 2007. do danas – pokazali su, prema istraživanju Insajdera, da radnici nisu morali da ostanu bez zarada, a država bez više od četiri miliona evra poreza, samo da su predstavnici nadležnih institucija radili svoj posao.

Bivši vlasnik četiri godine nije plaćao radnicima i državi, a njemu se duguje…

Ukupan dug Goše prema radnicima i poveriocima iznosi 25 miliona evra, a s obzirom na to da je procenjena vrednost fabrike višestruko manja, postavlja se pitanje da li će uopšte ostati novca za radnike i državu kojima se duguje ukupno oko sedam miliona evra, ako fabrika i bude prodata.

Dug prema radnicima, ali i državi, u ovom trenutku, nije moguće naplatiti jer su bivši vlasnici Goše, slovačka firma ŽOS i s njom povezana kiparska firma Lisnart, privilegovani poverioci. Naime, slovačka firma je stavila pod hipoteku svu imovinu fabrike tokom 2013. i 2014. i to u trenutku kada je ona bila u blokadi i dugovala novac i državi i radnicima, pokazalo je istraživanje Insajdera objavljeno u emisiji „Država protiv radnika“.

Hipoteka i zalozi stavljeni su na osnovu navodnog duga koji je Goša napravila u poslovanju sa fabrikom iz Slovačke, praktično svojim vlasnikom, i to u iznosu od 14,2 miliona evra. Odnos bivšeg vlasnika prema Goši najbolje ilustruje to što je ŽOS pod zalog stavio čak i kasetofon fabrike čija je vrednost procenjena na 900 dinara.

Na taj način je slovačka firma, kao vlasnik Goše, sebe svesno stavila u privilegovan položaj i oštetila ostale poverioce, pre svega radnike i državu, zbog čega je stečajni upravnik Aca Mitić protiv ŽOS-a i Lisnarta podneo i tužbu.

Insajder: Država protiv radnika

Fabrika Goša prodata je 2007. slovačkoj fabrici ŽOS iz Trnave čiji je većinski vlasnik biznismen iz Slovačke Vladimir Por. Te godine Goša postaje „Izvoznik godine“, međutim, slika savršenog poslovanja i uspešnog izvoza počela je da se urušava već 2009, a svaka naredna godina za Gošu je bila sve teža. Od 2014. godine Goša prestaje da isplaćuje zarade radnicima, a državi poreze i doprinose, a rezultat svega toga je da je dug Goše u novembru 2017, kada je proglašen stečaj, prema radnicima i državi iznosio skoro sedam miliona evra.

O tome kako je Goša uništena zbog nemara države i poslovnih akrobacija slovačke ŽOS Trnave, gledajte u emisiji Insajdera „Država protiv radnika“.