Info Centar Nova Jasenica

Stoti rođendan „Goše” u stečaju

Uskoro će sto godina kako su železnica Srbije i „Goša”, Fabrika šinskih vozila („Jasenica”, 1923), zajedničkim timovima razvijale šinska vozna sredstva u skladu sa evropskim normama. Tako je, kao plod sinergije, razvijen EM voz, davne 1972, pa 2002. visokokomforni Z1 za brzine do 200 kilometara na čas, šinobusi, tramvaji… Po komforu i uslugama, železnica Srbije je bila u vrhu Evrope. Кorist od „Goše” bio je izvoz sofisticiranih proizvoda, značajno učešće srpske privrede, imunitet na sankcije.

Železnički saobraćaj dospeo je na marginu. Infrastruktura se vrlo sporo obnavlja, a proizvodnja voznih sredstva, nekada ponos Srbije, uništena je. Umesto korišćenja „Gošine” tradicije i znanja kupuju se elektromotorni vozovi (EMV). Gradi se nova fabrika, po programu ista, u selu Sobovica. Tu skoro da nije bilo ničega, dok „Goša” na Кoridoru 10 ima u posedu 6,5 hektara hala i prostorija, sa prirodnim gasom, energetikom, svetske ateste, licence, institut… Nova fabrika iza sebe ima moćni „Simens” i privilegije. Srbija je dobila nezdravo zavarivanje i „šrafciger poslove” bez učešća domaćeg znanja, resursa i softvera, a kod „Goše” ih je bilo napretek (50 odsto).

Egzodus visokokvalifikovanih kadrova je bolan za Palanku. Svakog jutra ih voze u privatizovane radionice, u vojni objekat, bivši servis vozila „Goše” u Velikoj Plani, Svilajncu… Dva autobusa idu za Sobovicu – u „Simens”.

Namere vlasnika „Goše” iz Slovačke se vide: cilj je izazivanje očaja, pa stečaja, a onda da u Trnavi dobiju jeftinu radnu snagu. Svi poslovi sa tržišta „Goše” prebačeni su u Slovačku. Ni status ove značajne firme se nije znao, čak je planirano da se raskrčmi kao sekundarne sirovine?! Sindikat je tražio pomoć od Vlade RS, ali je dobio odgovor da je „Goša” strana firma i da je van pažnje Srbije.

Umesto pomoći, sud je 9. januara 2018, uz stečaj, 328 preostalih radnika poslao na ulicu. To je bio kraj brenda „Goše”, nekad šeste firme u Evropi. Vlada i mesna samouprava dugo nisu pominjala „Gošu”, ni kako se od 7.500 svela na 850 uposlenih. Nema više Fabrike vagona, tehnološke majke mnogih programa, čije su brojne ćerke firme, zbog loše privatizacije i menadžmenta na svim nivoima, doživele ekonomski genocid.

U Palanci je 12 preduzeća ugašeno, a mnoge društvene institucije su preseljene. Ukleta varoš! Gubi se status grada, a Palanka postaje ruralna sredina, bez industrije. Posle teške ljudske nesreće i očaja (samoubistva radnika), kao i dugog štrajka, došlo je do posete predsednika Srbije. Očekivao se boljitak, pre svih naplata šest zarađenih plata i prekid štrajka. Ali sve je utihnulo.

Železnica Srbije, stisnuta preživljavanjem, ne misli o „Goši”. Čuju se uglavnom stavovi raznih lobija. Čak, nude i ugovaraju sa strancima održavanje novih vozova. Ponudu „Štadlera” za već isporučene kompozicije posle posete „Goši”, o zajedničkoj proizvodnji vozova, tadašnji menadžment železnice odbija. Železnica Srbije prećutkuje da se elitni saobraćaj Beograd–Evropa gasi, sve do završetka pruge do Subotice 2022. Nema saobraćaja bez magistralnih pruga, i vagona Z1 za 200, i Z2 (160 kilometara na čas), koji lako postaje moderni Z1 vagon. „Goša” će ih održavati i modernizovati kvalitetno, usaglašeno sa planovima „Srbijavoza”.

Nova prodaja „Goše” je blizu. Država ima glavnu reč i uz pomoć mini-konzorcijuma koji bi sačinila definisali bi se status kupca i programi. Sačuvati programe Z1 supervagona za brzine od 200 kilometara na čas, kao preteču za domaći laki elektromotorni voz, i prigradsko-gradski saobraćaj 120/160 kilometara na čas, koji bi se pravio u „Goši” sa znanjem dobijenim od inostranog partnera. Valja napraviti diverzifikaciju programa „Goše” sa novim preduzećem, uvaženim „Simensom”, kao partnerom. Program ne treba menjati iz strateških razloga. Hrvatska fabrika TŽV radi EMV, gde je država vlasnik, kao i kod drugih suseda.

„Goša” sa (su)vlasnikom Srbijom mogla bi da uposli domaće firme vrednosno minimum 51 odsto od cene voza, koje bi strani partner rado dao, uz uslov da pogonsku opremu kupimo od njega.

Predsednik Srbije je u kampanji „Budućnost Srbije” 9. marta u Palanci obećao saradnju sa ruskom železnicom za oporavak „Goše”. Pozdravljamo je, a posebno hvala predsedniku za uključenje Srbije.

I da „Goši” sledeći rođendan bude „divan dan”, a za stoti da pravi seriju EMV koji mogu da razviju brzinu od 200 kilometara na čas. Bez elektromotornih vozova nema „Goše”, fabrike šinskih vozila, ali ni nezavisne železnice.

Bivši direktor Fabrike šinskih vozila i predsednik „Goše holding”, Smederevska Palanka