Info Centar Nova Jasenica

Usvojen Zakon o komunalnoj miliciji: Obuka od dva i po meseca i veća ovlašćenja

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o komunalnoj miliciji kojim su predviđena njena veća ovlašećenja i koji omogućava obrazovanje komunalne milicije i u opštinama, a ne samo gradovima što je do sada bio slučaj. Komunalni milicajci moći će da proveravaju identitet svedoka kršenja propisa, da izdaju prekršajni nalog, podnose zahteve za pokretanje prekršajnog postupka i zaustavljaju vozila, kao i da obavljaju određene poslove u civilu.

Uprkos ranijim obećanjima predstavnika vlasti da bi trebalo ograničiti ovlašćenja komunalnim policajcima, novim zakonom o komunalnoj miliciji njenim službenicima predviđa se suprotno.

Zakonom je omogućeno komunalnoj miliciji snimanje – video i audio, zatim korišćenje sredstava za vezivanje i palice i biber sprej, a koji mogu da koriste u odbrani ili radi sprečavanja bekstva. Zakonom je utvrđeno da komunalni milicajci posao mogu da obavljaju posao uniformisani, ali po pisnom malogu načelnika to mogu da čine i u civilu.

U tekstu predloga ovog zakona bilo je navedeno da će komunalna milicija, osim dosadašnjih zadataka, pružati i asistencije u izvršenjima službi u jedinicama lokalne samouprave. To znači da će komunalci ubuduće pomagati gradskim službama pri isključenju struje, vode…

Još jedna od novina u ovom zakonu predlogu je i promena imena komunalna policija u komunalna milicija i to zbog nedavnih izmena Zakona o policiji kojima je utvrđeno da pravo na upotrebu naziva „policija”, imaju isključivo Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo odbrane.

 

Predviđeno je da se komunalna milicija finansira iz lokalnih budžeta.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić je tokom obrazlaganja zakona rekao da se navedenim zakonom ne urušava pravni poredak i da ovlašćenja i nadležnosti pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i komunalne milicije nisu ista. On je naveo da komunalni milicajci prolaze teorijsku i praktičnu obuku u trajanju od dva i po meseca.

Vlada Srbije: Preuzimanje odgovornosti za komunalni red

Nakon usvajanja Predloga zakona o komunalnoj miliciji na sednici Vlade, saopšteno je da će ovakav zakon omogućiti opštinama da, u saradnji sa policijom, preuzmu i realizuju sopstveni deo odgovornosti za komunalni red u opštini i za bezbedno i uređeno životno okruženje građana.

Kako je tada ocenio ministar Ružić, nova ovlašćenja komunalnoj policiji usledila su zbog „dosadašnje prakse”.

“Tako je Predlogom zakona, pored dosadašnjih ovlašćenja, predviđeno i zaustavljanje i pregledanje vozila, a najčešći primeri zbog kojih će se koristiti ovo ovlašćenje su zbog neovlašćenog odvoženja ili istovara zemlje, šuta, otpada i drugog materijala čime se stvaraju deponije na javnim površinama, kontrola nelegalnih taksi vozila itd” , navodi Ružić, a prenosi Ministarstvo.

Kako tvrdi, novim zakonskim predlogom unapređena je kontrola i odgovornost komunalne milicije, jer je, naveo je on, dodatno pooštrena disciplinska odgovornost, bezbednosna provera komunalnih milicionara i prilikom zasnivanja radnog odnosa, ali i tokom rada, a uvodi se mogućnost za službu unutrašnje kontrole komunalne milicije.

Izmene zakona o komunalnoj policiji predložio je grad Beograd. Kako je naveo zamenik gradonačelnika Goran Vesić, to je učinjeno kako bi komunalna milicija mogla da bude efikasnija u uvođenju komunalnog reda i kako bi građani bili zaštićeni od bahatosti svake vrste.

Izvor: Beta, Insajder

KOMUNALNOJ MILICIJI NOVA OVLAŠĆENjA

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o komunalnoj miliciji koji omogućava da i opštine, a ne samo gradovi, mogu da planiraju njeno formiranje.

Zakon uvodi dva nova ovlašćenja – zaustavljanje i pregledanje vozila kao i prikupljanje obaveštenja u cilju otkrivanja prekršaja i njihovih učinilaca.

Pripadnicima komunalne milicije biće omogućen rad u civilu, ali isključivo po pismenom nalogu načelnika komunalne milicije.

“Radom u civilu omogućiće se da se uspostavi komunalni red posebno u oblastima bespravnog zauzeća javne površine, nelegalne prodaje, nelegalnog taksi prevoza, kao i buke u ugostiteljskim objektima”, istakao je u raspravi ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.

Komunalni milicionari će, prema Ružićevim rečima, moći da snime dokaze o komunalnom prekršaju i tako dokažu bilo kakvo remećenje komunalnog reda, poput parkiranja na pešačkim prelazima, tramvajskim šinama ili u žutoj traci, bacanja smeća, puštanje glasne muzike i druge komunalne prekršaje.

Kao jako važnu izmenu, Ružić je naveo da svi prekršioci moraju da postupe po nalogu komunalnog miliconara, što do sada nije bio slučaj.

Komunalna milicija će asistirati lokalnim javnim službama i preduzećima – građevinskoj inspekciji kada treba da zatvori neko bespravno gradilište ili na primer, ekološkom inspektoru, koji pokušava da spreči neko zagađenje.

Komunalni milicionar će moći da piše prekršajni nalog, a novim zakonom su definisane kazne za fizičko lice od 10.000 dinara, ako plati u roku od 8 dana onda je 5.000 dinara, a ako to lice smatra da nije kriv, onda će po tom slučaju postupati nadležni sud.

Komunalna milicija će vršiti kontrolu nad primenom zakona kojim se uređuje upotreba državnih simbola, osim u odnosu na državne organe, organe teritorijalne autonomije i jedinica lokalne samouprave.

Takođe, zakonom se uređuje i postupanje prema maloletnicima, tako da jedan broj komunalnih milicionara mora da položi ispit za postupanje sa maloletnicima.

U naredne tri godine svaka lokalna samouprava koja ima komunalnu miliciju samostalno će odrediti izgled i boju uniforme koja treba da sadrži lokalne specifičnosti, a koja će se razlikovati od policijske uniforme.

Ružić je rekao i da je velika pažnja posvećena profesionalizaciji službe, jer se uvode stroži kriterijumi za zapošljavanje.

Ukida se dosadašnje ograničenje – jedan milicionar na 5.000 stanovnika.

tanjug